FAQ – Często zadawane pytania

WYPADANIE WŁOSÓW

  • U kogo może wystąpić łysienie?

Łysienie może wystąpić u każdego, ponieważ istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu. Należą do nich hormony (np. łysienie androgenowe), starzenie się, zakażenia, leki i terapie (np. chemioterapia) oraz czynniki związane ze stylem życia takie jak stres, ekspozycja na substancje chemiczne lub promieniowanie UV, palenie tytoniu bądź spożywanie alkoholu.

Ponadto łysienie występuje częściej u osób, których członkowie rodziny cierpią na choroby autoimmunologiczne takie jak cukrzyca, toczeń lub choroby tarczycy.

Jednak te czynniki będą miały różny wpływ na dane osoby. Przykładowo – osoby narażone na stres lub osoby, których członkowie rodziny cierpią na łysienie androgenowe, nie doświadczą takich samych objawów. Dlatego w większości przypadków najlepszym sposobem ustalenia przyczyny wypadania włosów będzie wizyta u lekarza.

  • Kiedy warto poważniej potraktować wypadanie włosów?

U większości osób każdego dnia wypada 70 do 100 włosów dziennie. Biorąc pod uwagę, że na głowie mamy około 100 000 włosów, taka ilość nie powinna prowadzić do ich widocznego przerzedzenia. Włosy także stają się cieńsze wraz z wiekiem. Jest to część naturalnego procesu starzenia się.

  • Kiedy zazwyczaj pojawiają się problem z wypadaniem włosów?

Problemy z wypadaniem włosów pojawiają się, gdy liczba włosów w fazie anagenowej jest niższa niż tych w fazie telogenowej.

U 40% mężczyzn dojdzie do zauważalnego wypadania włosów (łysienia) przed 35. rokiem życia. Do sześćdziesiątki odsetek ten wzrasta do 65%.

Wypadanie włosów zauważy także 50%-75% kobiet przed ukończeniem 65. roku życia.

Niezależnie od przyczyny do wypadania włosów dochodzi, gdy komórki ORS nie aktywują nowej fazy anagenowej (fazy wzrostu).

  • W jaki sposób mężczyźni mogą zapobiegać wypadaniu włosów?

Nie można zapobiec łysieniu typu męskiego. Mogą jednak istnieć sposoby spowolnienia lub ukrycia tego procesu.

  • Co to jest łysienie typu męskiego?

Najczęściej występującym typem wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Łysienie typu męskiego, klasyfikowane przy użyciu skali Hamiltona-Norwooda, jest uwarunkowane genetycznie i zazwyczaj rozpoczyna się na czubku głowy i/lub przedniej linii włosów. Nieleczone łysienie może szybko doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty włosów.

  • Czym jest łysienie androgenowe kobiet?

Najczęściej występującym typem wypadania włosów u kobiet jest łysienie androgenowe. Dolegliwość ta klasyfikowana przy użyciu skali Hamiltona-Norwooda jest zaburzeniem genetycznym, w wyniku którego włosy zaczynają się przerzedzać na czubku głowy. Nieleczone łysienie androgenowe u kobiet – choć nieczęsto – może doprowadzić do całkowitego wypadnięcia włosów na czubku głowy.

  • Czy łysienie można wyleczyć?

Łysienia nie można wyleczyć. Jednak można zastosować pewne metody, dzięki którym włosy odrosną. Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn są bardzo zróżnicowane, ale do najczęściej występujących zalicza się łysienie androgenowe lub łysienie uwarunkowane genetycznie.

  • Jakie są główne metody leczenia?

Nie ma lekarstwa na łysienie androgenowe kobiet lub mężczyzn, ale istnieją pewne kosmetyki i zabiegi operacyjne o udowodnionej skuteczności, dzięki którym można uzyskać pewną poprawę.

  • Jak mogę sobie pomóc? Co można zrobić, żeby leczyć problemy z wypadaniem włosów?

Jedną z możliwości jest regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Wprowadzenie pewnych zmian w codziennej pielęgnacji włosów i stylu życia także może pomóc zmniejszyć widoczne skutki wypadania włosów.

Warto poświęcić pozostałym włosom więcej uwagi. Wiele osób zbyt agresywnie obchodzi się ze swoimi włosami. Na przykład warto korzystać z grzebienia zamiast ze szczotki i unikać ciasnych czapek lub kapeluszy. Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego trzeba szczególnie uważać podczas ich mycia.

Na rynku dostępne są szampony i inne kosmetyki do włosów, które nadadzą im objętość.

Dodatkowo noszenie krótkich włosów zmniejsza kontrast między łysiejącymi okolicami a pozostałymi. Długie włosy mogą mieć odwrotny efekt i sprawiać, że osoba nosząca taką fryzurę będzie wyglądała na starszą niż jest w rzeczywistości.

Ważne jest również uwzględnienie w diecie wystarczającej ilości białka, zwłaszcza w przypadku wegan i wegetarian (nasilone wypadanie włosów czasem pojawia się u osób, które zrezygnowały z jedzenia mięsa). Konieczne jest także przeciwdziałanie anemii, spożywając wiele produktów bogatych w żelazo, np. wątróbkę, jaja i zielone warzywa.